biografie

Vladimír Bukač

patří mezi nejžádanější české violisty. Vystudoval nejprve housle ve třídě prof. Nory Grumlíkové, pod jejímž vedením absolvoval i pražskou Akademii múzických umění (1989). Již během studií na sebe upoutal pozornost oceněním na několika domácích či mezinárodních soutěžích jako např. Concertino Praga, Beethovenův Hradec, soutěž Y. Menuhina v Anglii. Své hudební vzdělání si dále prohloubil studiem na Vysoké hudební škole ve Freiburgu (Německo) u významného pedagoga prof. Wolfganga Marschnera a ve hře na violu u prof. Ulricha Kocha.

V letech 1990 – 93 působil v Japonsku jako sólista a komorní hráč při Orchestra Ensemble Kanazawa, kde také pokračuje jeho úspěšná sólistická činnost nejen ve hře na housle, ale i na violu. Jako sólista vystoupil na prestižních pódiích v Osace, Tokiu, Nagoye, Austrálii, Novém Zélandě. Po návratu z Japonska se stal členem souboru Talichovo kvarteto, kde zaujal nejprve místo houslisty a od roku 1997 violisty. S Talichovým kvartetem, jež pravidelně koncertuje ve významných kulturních centrech Evropy, USA, Jižní Ameriky a Japonska, natočil mnoho úspěšných a oceněných CD pro firmu Calliope a BMG Victor.

Vedle účinkování v kvartetu se věnuje rovněž sólové hře na violu a je zván na hudební festivaly po Evropě (Helsinky, Sardegna, Prades..), ale i do Japonska, Izraele a USA, na kterých spolupracuje s významnými umělci. Obzvlášť výrazný ohlas měl koncert koncert pro BBC z anglického Bristolu, živě vysílaný do 60 zemí.

Jeho bohatý violový repertoár zahrnuje skladby a koncerty mnoha stylových období, některé z nich jsou rovněž zachycené na nahrávkách CD a Českého rozhlasu a rozhlasu BBC. Za výjimečnou nahrávku lze považovat kompletní provedení Suit M. Regera a nahrávku koncertu B. Bartóka, B. Martinů se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, která se v hodnocení dostala mezi TOP 10 CD časopisu Gramophone 2007. V září 2010 natočil pro Český rozhlas jako první interpret kompletní sonáty pro violu a klavír Jindřicha Felda.

Od r. 2002 je Vladimír Bukač profesorem Vysoké hudební škole v Drážďanech, kde vede violovou sekci. Kromě toho pedagogicky působí každoročně na mistrovských kursech pořádných Česko-francouzskou akademií v Telči, na Royal Northern College of Music v Manchesteru. Je rovněž zván do porot mezinárodních soutěží (L.Tertis, ARD Mnichov ad.)

Hraje na italský nástroj postavený z dílny dvou významných mistrů – Santini Lavazza & G.B. Guadanini, Milan 1725/75.